'Biz ve Geleneklerimiz' Fotoğraf Yarışması

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Ortodoks Cemaatinin fotoğraf sanatçısı Nikolaos Manginas anısına düzenlenen yarışmamızın bu yılki konusu “Biz ve Geleneklerimiz” olarak belirlenmiş olup, yarışma sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

‘Biz ve Geleneklerimiz’ fotoğraf yarışması 'CUMA, CUMARTESİ, PAZAR' grubunun üyesi olan fotoğraf sanatçısı Nikolaos Manginas’ın fotoğraf tutkusu ve üretkenliğinden esinlenilerek düzenlenmektedir. Yarışma Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi tarafından Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile yapılacaktır. Yarışmanın amacı ülkemizin kültürlerinin birlikteliği ve ortak yaşama biçimlerinin büyük topluma yansıtılması ve paylaşılmasıdır.


Yarışma Kategorileri

Yarışma; Dijital Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olarak tek bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Seçici Kurul

(Ada göre alfabetik sırayla)

Alberto MODİANO

Berge ARABIAN

Coşkun Aral

Emine ÜLKERİM

İzzet KERİBAR

Mıgırdıç ARZİVYAN

Yorgo DEMİR

TFSF Temsilcisi: İbrahim GÖKSUNGUR


Nikolaos Manginas kimdir?

2 Ağustos 1952 yılında İstanbul’un Tarabya semtinde doğan Nikolaos Leon Manginas, iki çocuklu bir ailenin en küçük oğluydu. Annesi Anastasia Mangina’nın öğretmenlik yaptığı Aya Triada Okulu’nda ilköğretimini tamamladı. Ardından Zografeion Lisesi’nde lise öğrenimini gördü. Yüksek öğrenimini Atina’da tamamlayan Manginas, Atina’da gazeteciliğe başladı. Daha sonra İstanbul’a yeniden dönen Manginas, ömrünün son 30 senesinde Patrik fotoğrafçısı olarak hizmet verdi.

2 Ağustos 1952’de İstanbul Tarabya’da doğan Nikolaos Leon Manginas, iki çocuklu bir ailenin küçük evladı olarak dünyaya geldi. Annesi Anastasia Mangina’nın öğretmenlik yaptığı Aya Triada Okulu’nda ilk öğrenimini, Zografeion Lisesi’nde de lise eğitimini tamamladı. Yüksek öğrenimini ise Atina’da gerçekleştiren Manginas, Atina’da gazeteciliğe başladı. Daha sonra İstanbul’a dönen Nikolaos Manginas, vefatına kadar olan sürede aralıksız olarak Ekümenik Patrik’in fotoğrafçısı olarak görev aldı.

Fotoğrafçılığın önemli isimleri arasında yer alan Manginas, “Cuma, Cumartesi, Pazar” isimli sergide fotoğrafları yer alırken, Patrik Barholomeos’un 25’inci yılına özel “Sevgi, Barış ve Diyalog Patriği Bartholomeos” sergisini düzenledi. 25 yıl boyunca patriği bir gölge gibi her adımında yanında duran takip eden Manginas, Patrik Bartholomeos’un en özel anlarına sergide yer verdi.

Öte yandan Serdar Korucu’nun hazırladığı “Patrik Fotoğrafçısı Dimitri Kaloumenos’un Objektifinden 6-7 Eylül 1955” kitabına arşivini açarak katkıda bulunmuştur. bulundu. Son dönemlerde hazırladığı Patrik Bartholomeos ve Ayasofya isimli kitabını sağlık sorunları nedeniyle tamamlayamasa da ölümünün vefatının ardından yarım kalan çalışma tamamlanmış ve yayınlamıştır baskıya hazırlanarak yayınlanmıştır. Manginas’ın Yunanistan’da yayımlanan birçok gazetede de yazıları yer almıştır.

Manginas, 10 Nisan 2021’de günü 30 yıldır hizmet verdiği Patrikhane’deki odasında hayatını kaybetti kaybetmiştir.

HABERLER